Home / Used Equipment / Day Cab / 2024 KENWORTH T800
2024KENWORTH T800
Day Cab
Call For Price
Unit Located At:
Monday - Friday: 7:30 am - 10:00 pm
Saturday: 7:00 am - 3:30 pm
Sunday: Closed
KW T800 TRANSFER CHASSIS
Make
KENWORTH
Model
T800
Year
2024
Type
Day Cab
Condition
New
Hours
1638
Serial #
1NKDL49XXRR385221
EquipmentSpecifications
| ENGINE | X15 |
|---|---|
| TRANSMISSION | EATON RTLO18918B |
| FRONT AXLE | MERITOR MFS14 PLUS |
| REAR AXLE | MERITOR MP44?14X5 |
| WHEEL BASE | 205 |
| HORSE POWER | 525 |
| EXHAUST | Single |
| ENGINE BRAKE | Y |
| BRAKES | BENDIX ES S?CAM 16.5X7" |
| GEAR RATIO | 4.33 |
| SUSPENSION | AG460 |
| AXLES | 3 |
| TIRES | GY ENDURANCE LHS 11R24.5 |
| WHEELS | Polished Aluminum |
| FIFTH WHEEL | N |
| FUEL TANKS | 24.5" AL BOC RPL |
| TANK SIZE | 90 US GAL |
| HOOD | METTON SLOPED W/SPLIT FENDERS |
| INTERIOR | SLATE GRAY W/TRIM COLOR |
| COLOR | L0006EY WHITE |
| KEY CODE | G176 |
| SUSPENSION MANUFACTU | KW |
| REAR AXLE CAP | 44K |
| FRONT AXLE CAP | 14.6K |
| TANK FAIRINGS | None |
| TURBO | Y |
| SLEEPER TYPE | None |