Home / Used Equipment / Day Cab / 2025 KENWORTH W900
2025KENWORTH W900
Day Cab
Call For Price
Unit Located At:
Monday - Friday: 7:00 am - Midnight
Saturday: 7:00 am - 3:30 pm
Sunday: Closed
KW W900 W900L SINGLE BUNK
Make
KENWORTH
Model
W900
Year
2025
Type
Day Cab
Condition
New
Hours
176
Serial #
1NKWX40X0SR134496
EquipmentSpecifications
| ENGINE | Cummins X15 |
|---|---|
| TRANSMISSION | EATON RTLO20918B |
| FRONT AXLE | DANA SPCR E-1322LW |
| REAR AXLE | MERITOR RT46-164PEH |
| BODY TYPE | W900 |
| WHEEL BASE | 270.00 |
| HORSE POWER | 565 |
| EXHAUST | 7" Dual 60" |
| ENGINE BRAKE | Y |
| BRAKES | BENDIX |
| GEAR RATIO | 3.91 |
| SUSPENSION | AG460 |
| AXLES | 4 |
| TIRES | 11R24.5 |
| WHEELS | Aluminum |
| FIFTH WHEEL | N |
| FUEL TANKS | Dual |
| TANK SIZE | 60 US Gal/ 60 US Gal |
| SLEEPER SIZE | NA |
| HOOD | METTON EXTENDED |
| INTERIOR | DIAMOND CAB |
| BEDS | 0 |
| COLOR | PHANTOM GRAY |
| SUSPENSION MANUFACTU | KW |
| REAR AXLE CAP | 46K |
| FRONT AXLE CAP | 13.2K |
| TANK FAIRINGS | None |
| A/C | Y |
| POWER STEERING | Y |
| TURBO | Y |
| SLEEPER TYPE | None |