Home / Used Equipment / Day Cab / 2025 KENWORTH W900
2025KENWORTH W900
Day Cab
Call For Price
Unit Located At:
Monday - Friday: 7:00 am - Midnight
Saturday: 7:00 am - 3:30 pm
Sunday: Closed
KW W900 PURKEY FARMS
Make
KENWORTH
Model
W900
Year
2025
Type
Day Cab
Condition
New
Hours
525
Serial #
1XKWP4TX5SR135192
EquipmentSpecifications
| ENGINE | Cummins X15 |
|---|---|
| TRANSMISSION | EATON RTLO20918B |
| FRONT AXLE | DANA SPCR D2000 |
| REAR AXLE | DANA SPCR D52-190P |
| POWER PLAN | DIESEL |
| BODY TYPE | W900 |
| WHEEL BASE | 245 |
| HORSE POWER | 605 |
| EXHAUST | 5" Single 36" |
| ENGINE BRAKE | Y |
| BRAKES | BENDIX |
| GEAR RATIO | 4.3 |
| SUSPENSION | ADZ252 |
| AXLES | 4 |
| TIRES | 385/65R22.5 |
| WHEELS | Aluminum |
| FIFTH WHEEL | Y |
| FUEL TANKS | Single |
| TANK SIZE | 120 US GAL |
| SLEEPER SIZE | NA |
| HOOD | UNITGLAS STRAIGHT |
| INTERIOR | DIAMOND CAB |
| BEDS | 0 |
| COLOR | WHITE |
| KEY CODE | G535 |
| SUSPENSION MANUFACTU | NEWAY |
| REAR AXLE CAP | 52K |
| FRONT AXLE CAP | 20K |
| TANK FAIRINGS | None |
| A/C | Y |
| POWER STEERING | Y |
| TURBO | Y |
| SLEEPER TYPE | None |
| CLASS | 3300000 |