Home / Trucks for Sale / Day Cab / 2025 KENWORTH T800
2025 KENWORTH T800
Day Cab
$220,000
Unit Located At:
Monday - Friday: 7:00 am - 11:00 pm
Saturday: 8:00 am - 4:00 pm
Sunday: Closed
KW T800 STOCK
Make
KENWORTH
Model
T800
Year
2025
Type
Day Cab
Condition
New
Hours
110
Serial #
1XKDP4TX1SR185613
EquipmentSpecifications
| ENGINE | CUMMINS X15 80689746 |
|---|---|
| TRANSMISSION | EATON RTLO20918B |
| FRONT AXLE | MERITOR MFS20 20K |
| REAR AXLE | MERITOR RT46-164PEH 46K |
| BODY TYPE | Tractor |
| WHEEL BASE | 238.00 |
| HORSE POWER | 605 |
| EXHAUST | Dual |
| ENGINE BRAKE | Y |
| BRAKES | BENDIX RSD 14,601-22K |
| GEAR RATIO | 4.30 |
| SUSPENSION | ADZ252 |
| AXLES | 4 |
| TIRES | MN XZY3 425/65R22.5 20PR |
| WHEELS | Aluminum |
| FIFTH WHEEL | Y |
| FUEL TANKS | RH/LH 24.5 |
| TANK SIZE | 135/45 US GAL |
| SLEEPER SIZE | N/A |
| HOOD | UNITGLAS WIDE SLOPED |
| INTERIOR | SPLENDOR |
| BEDS | 0 |
| COLOR | L0006EY WHITE |
| KEY CODE | G572 |
| UNLADEN WEIGHT | G.V.W.R. 86,000 LB |
| SUSPENSION MANUFACTU | NEWAY |
| REAR AXLE CAP | 46000.00 |
| FRONT AXLE CAP | 20000.00 |
| TANK FAIRINGS | None |
| A/C | Y |
| POWER STEERING | Y |
| TURBO | N |
| SLEEPER TYPE | None |