Home / Trucks for Sale / Day Cabs / 2027 KENWORTH T880
2027 KENWORTH T880
Day Cabs
Call For Price
Unit Located At:
Monday - Friday: 7:00 am - 11:00 pm
Saturday: 8:00 am - 4:00 pm
Sunday: Closed
KW T880 MEDFORD STOCK
Make
KENWORTH
Model
T880
Year
2027
Type
Day Cabs
Condition
New
Serial #
VJ256246
EquipmentSpecifications
| ENGINE | CUMMINS X15 |
|---|---|
| TRANSMISSION | EATON RTLO18913A |
| FRONT AXLE | MERITOR MFS13 PLUS 13.2K |
| REAR AXLE | MERITOR MT40-14X4 PLUS 40K |
| BODY TYPE | TRACTOR |
| WHEEL BASE | 200.00 |
| HORSE POWER | 500 |
| EXHAUST | SINGLE VERTICAL |
| ENGINE BRAKE | Y |
| BRAKES | BENDIX RSD TO 14.6K |
| GEAR RATIO | 3.55 |
| SUSPENSION | AG400L |
| AXLES | 3 |
| TIRES | MN X LINE ENERGY Z+ 295/75R22. |
| WHEELS | Aluminum |
| FIFTH WHEEL | Y |
| FUEL TANKS | RH/LH 24.5 |
| TANK SIZE | 75/90 US GAL |
| SLEEPER SIZE | N/A |
| HOOD | T880 SET-BACK MEDIUM LENGTH |
| INTERIOR | VANTAGE DAY CAB |
| BEDS | 0 |
| COLOR | L0006EY WHITE |
| SUSPENSION MANUFACTU | KENWORTH |
| REAR AXLE CAP | 40000.00 |
| FRONT AXLE CAP | 13200.00 |
| TANK FAIRINGS | None |
| SLEEPER TYPE | None |