Home / Trucks for Sale / Day Cabs / 2020 KENWORTH T680
2020 KENWORTH T680
Day Cabs
$41,500
Unit Located At:
Monday - Friday: 7:30 am - 10:00 pm
Saturday: 7:00 am - 3:30 pm
Sunday: Closed
KW T680 PTL
Make
KENWORTH
Model
T680
Year
2020
Type
Day Cabs
Condition
Used
Mileage
334641
Serial #
1XKYDP9X0LJ426631
EquipmentSpecifications
| ENGINE | MX-13 |
|---|---|
| TRANSMISSION | PACCAR PO16F112C 12 SPD |
| FRONT AXLE | FR MERITOR MFS12E PLUS |
| REAR AXLE | MERITOR MT40-14X4 |
| POWER PLAN | DIESEL |
| BODY TYPE | TAD |
| WHEEL BASE | 186 |
| HORSE POWER | 485 |
| ENGINE BRAKE | Y |
| GEAR RATIO | 3.08 |
| SUSPENSION | HAS402 |
| AXLES | 3 |
| TIRES | 295/75R22.5 14PR |
| WHEELS | ALUMINUM |
| FIFTH WHEEL | Y |
| FUEL TANKS | 2 |
| TANK SIZE | 90 & 100GAL |
| HOOD | T680 MX 119" BBC |
| INTERIOR | SLATE GREY |
| BEDS | 0 |
| COLOR | WHITE |
| UNLADEN WEIGHT | 15668 |
| SUSPENSION MANUFACTU | HEND |
| REAR AXLE CAP | 40K |
| FRONT AXLE CAP | 12.5K |
| TANK FAIRINGS | None |
| A/C | Y |
| SLEEPER TYPE | None |
| CLASS | 3300000 |