Home / Trucks for Sale / Day Cabs / 2024 KENWORTH T800
2024 KENWORTH T800
Day Cabs
Call For Price
Unit Located At:
Monday-Friday: 6:00am-10:00pm
Saturday: 8:00am-4:30pm
Sunday: Closed
Monday-Friday (Truck Sales): 8:00am-5:00pm
Saturday (Truck Sales): By Appointment
KW T800 STOCK Chassis Tank
Make
KENWORTH
Model
T800
Year
2024
Type
Day Cabs
Condition
New
Mileage
1632
Serial #
1NKDL49X2RR385259
EquipmentSpecifications
| ENGINE | X15 |
|---|---|
| TRANSMISSION | EATON FRO16210C |
| FRONT AXLE | DANA SPCR E?1462W |
| REAR AXLE | DANA SPCR DSP40 |
| POWER PLAN | DIESEL |
| WHEEL BASE | 239.00 |
| HORSE POWER | 500 |
| ENGINE BRAKE | Y |
| BRAKES | BENDIX ES S?CAM 16.5X7" |
| GEAR RATIO | 3.90 |
| SUSPENSION | AG400L |
| AXLES | 3 |
| TIRES | GY G751 MSA 12R22.5 |
| WHEELS | Polished Aluminum |
| FIFTH WHEEL | N |
| FUEL TANKS | 24.5" AL UND RPL |
| TANK SIZE | 90 US GAL |
| HOOD | METTON SLOPED 1?PIECE W/GRILLE |
| INTERIOR | SLATE GRAY W/TRIM COLOR |
| COLOR | WHITE |
| KEY CODE | G199 |
| SUSPENSION MANUFACTU | KW |
| REAR AXLE CAP | 40K |
| FRONT AXLE CAP | 14.6K |
| TANK FAIRINGS | None |
| SLEEPER TYPE | None |
| CLASS | 3300000 |