Home / Trucks for Sale / Dump Trucks / 2027 KENWORTH T880
2027 KENWORTH T880
Dump Trucks
Call For Price
Unit Located At:
Monday - Friday: 7:00 am - 11:00 pm
Saturday: 8:00 am - 4:00 pm
Sunday: Closed
KW T880 STOCK MEDFORD
Make
KENWORTH
Model
T880
Year
2027
Type
Dump Trucks
Condition
New
Serial #
VJ256243
EquipmentSpecifications
| ENGINE | CUMMINS X15 |
|---|---|
| TRANSMISSION | EATON RTLO20918B |
| FRONT AXLE | MERITOR MFS14 PLUS 14.6K |
| REAR AXLE | MERITOR RT46-160P 46K |
| BODY TYPE | TRUCK |
| WHEEL BASE | 213.00 |
| HORSE POWER | 565 |
| EXHAUST | DUAL SOC |
| ENGINE BRAKE | Y |
| BRAKES | BENDIX TO 14.6K |
| GEAR RATIO | 4.10 |
| SUSPENSION | HAULMAX |
| AXLES | 4 |
| TIRES | MN XZUS2 315/80R22.5 20PR |
| WHEELS | Aluminum |
| FIFTH WHEEL | N |
| FUEL TANKS | LH 24.5 |
| TANK SIZE | 100 US GAL |
| SLEEPER SIZE | N/A |
| HOOD | T880 SET-BACK MEDIUM LENGTH |
| INTERIOR | VANTAGE DAY CAB |
| BEDS | 0 |
| COLOR | L0006EY WHITE |
| SUSPENSION MANUFACTU | HENDERICKSON |
| REAR AXLE CAP | 46000.00 |
| FRONT AXLE CAP | 14600.00 |
| TANK FAIRINGS | None |
| SLEEPER TYPE | None |